Okul

Mıknatısın Çektiği Maddeler Nelerdir

Mıknatıslar manyetik bir çekim kuvvetine sahiptirler. etrafında bulunan demirleri kendisine doğru çekme kuvveti uygular. Çekme özelliği bulunduğu gibi karşı tarafı itme kuvveti de uygulamaktadır. İki yönü bulunur kuzey ve güney olarak çekme itme olmaktadır. Mıknatısları elimize aldığımızda demir gibi maddelere yaklaştırdığımız zaman kendisine doğru çekim kuvveti uygulamakta. Mıknatısın

Çektiği Maddeler; Demir, Vida, Çivi, İğne, Demir tozu, manyetik olan ve içinde demir olan her şeyi kendisine doğru çeker bu oranına göre değişir az miktarda varsa kendisine doğru çekmeyebilirde. Mıknatıs Nerelerde Bulunur Günlük yaşantımızda mıknatıslar daha çok elektronik ve elektrikli aletlerin içerisinde bulunur. Bunlar hoparlör başta olmak televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi olmaktadır.

Elimizde bir mıknatıs varsa çevremizdeki elektronik olmayan nesnelere yaklaştırarak çektiği maddeleri örneklendirebiliriz. Elektronik aletleri bozabileceğinden mıknatıs yaklaştırmıyoruz. Manyetik alan üreten bütün nesneleri doğru kutba yaklaştırdığımızda çekerken diğer kutup ile de itmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu