Okul

Söz Uçar Yazı Kalır Kompozisyon

Atalarımız sözün ve yazının değerini anlayarak “söz uçar yazı kalır” sözünü kullanmışlardır. Yazının kalıcı odluğunu anlayarak ifadelerde bulundular. Sözler akıllarda kalır zamanla unutulur ama yazıldığı zaman unutulması kolay değildir. Dünya üzerinde bir çok anlaşma, çalışma ve geliştirmeler yazı sayesinde yapılmaktadır.

Halk arasında sözler bir yere kadar akılda kalır zamanla herkes unutur. Yazıldığı zaman yok olmadığı müddetçe orada durur. Haberleşme alanında kullanılan sözler bir yerden sonra unutularak önemini kaybediyor. Sözlü iletişimin yaygın olduğu zamanlarda insanlar unutularak zor durumda kaldıkları ortadadır. Yapılan araştırmaların geriye yönelik takibi mümkün olmayarak sorun yaşamışlardır. Sıkıntılar kaçınılmaz hale gelerek sıkıntılar yaşamışlardır. Yazma ihtiyacı duyularak insanlar yaptıklarını yazıya dökmüştür. Ticarette, sosyal hayatta, verilen sözler ve konuşulanlarda yazılmıştır. Sahtekarlıkların önüne geçilerek insanlar söylenenleri artık unutmamışlardır. Yaptıkları her şeyi not alarak bilgi sahibi olmuştur. Sözlü anlatımlara ulaşarak ruhen bilgileri aktarabilir hale gelmişlerdir.

İnsanlık tarihi için önemli olmuştur. Söz gibi unutulmayacak insanlara yol gösterip yardımcı olacak hale gelmiştir. Artık insanlar arasında sözlü yerine yazılı anlatımlar kullanılmıştır. Uzun süre konuşulan her şeyin kayıtlarda olması bizim tarih hakkında bilgi sahibi olmamıza yaramıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu