Okul

Nikola Tesla Kimdir Kısaca

10 Temmuz 1856 yılında dünyaya gelen Tesla mühendislik üzerine eğitim almıştır. Önce Avusturya Graz Politeknik okulunda, daha sonra ise Prag’da Charles Ferdinand Üniversitesi’ne giderek eğitimini tamamlamıştır. 1884 yılında ABD’ye giderek Thomas Edison’un şirketinde çalışma fırsatı bulmuştur fakat daha sonra oradan ayrılmış ve Edison’a rakip olmuştur. Yaşamında söylentilere göre Thomas Edison tarafından çalışmalarının çalınması olmuştur.

Nikola Tesla’nın Bilimsel Çalışmaları
750’ye yakın patente sahip olan Tesla Kablosuz Enerji Aktarımı hakkında birçok deney yapmıştır. Nikola Tesla bir ilke imza atmış ve insan yapımı şimşeği oluşturmayı başarmıştır. Birçok icadı vardır bunlardan bazıları alternatif akım, uzaktan radyo kontrolü, yüksek frekans öncülüğü, dünya çapında telsiz, en güçlü verici, Radyo frekans alternatörü ve uzaktan kumandadır.

Nikola Tesla’nın Kişiliği
Tesla insanlar tarafından tuhaf ve garip huyları, fobileri olan biri olarak bilinen bir insandır. Sosyalleşmekten, insan içine çıkmaktan pek hoşlanmayan Tesla temizlik konusunda çok titizdir. Güvercinleri çok seven bir insandır. Hiç evlenmemiş olan ünlü fizikçi buluşlarını tıpkı bir sihirbaz gibi insanlara sunardı ve bu özelliğiyle tanınırdı.
Günümüzde, Tesla’nın hayatı kimi okullarda ders olarak okutulmaktadır. Gerek, sabrı gerekse kendine olan inancı ve çalışkanlığı ile pek çok öğrenciyi azimlendirecek bir hayata sahiptir.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu