Okul

Nasreddin Hoca Fıkralarının Özellikleri

Nasreddin hocanın fıkraları bizi geçmişten günümüze kadar eğlendirmiş ve güldürmüştür. Birbirinden değerli fıkralar güldürürken aynı zamanda eğitici olabiliyorlar. Güldürücü bir özelliğe sahiptir halk tarafından tanınması adeta sosyolog konumunu almaktadır.

Fıkralarda daha çok hazırcevap bir yanıt ile yapılmaktadır. Eleştirisel bir yapıya sahip olup bütünleşmiş bir halk insanı olmaktadır.

Nasreddin hoca ile ilgili bir çok kitap yazılıp karikatürler çizilmiştir. Hocanın kendi fıkraları dahi kendisine mal edilerek yayılmıştır. Günümüze doğru çizgi film ve film çekimlerde yaygın olarak çocuklar eğitilmiştir. Fıkralarında daha çok eğitime yönelik sözleri olup konuları bu alanda geçmektedir. Güzel üslubu ile kalp kırmadan ders verici özelliğe sahiptir.

Fıkra içersinde kurnazlık, kıskançlık, bilgilik, korkak, atak, atılgan ve utangaç kavramların ön planda tutulmuş olmasıdır. Anadolu halk olaylarından esinlenerek hikayeler ön plana çıkartılmıştır. Fıkralar kişilerin konuşması ve kendi dilinden tarif edilerek anlatılmış olmasıdır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu