Okul

Neden İbadet Ederiz

İbadet dini inançları olan toplumların günlük rutin şekilde gerçekleştirdikleri davranıştır. İbadet etmenin sebepleri insanlığın inançlarına bağlı olarak gerçekleşir.

Allah insanları yoktan var etti. Dünyayı yaratarak Hz. Adem babamızı ve Hz. Havva annemizi yaratmıştır. İlk insan olarak yeryüzüne ayakbastılar. Hepimiz onların soyundan bugünümüze geldik. Allah tarafından eksiksiz olarak yaratılan insanlar birer mucizedir. Vücudumuzu ve beynimizi bilim insanları incelemesine rağmen sırrını tam anlamıyla çözememişlerdir. İnsanlığın teknolojiyi geliştirmeleri mümkün olsa da insanları çözmeye yeterli olmamıştır. Aklı duyguları ile yaratılıp çoğalmaları sağlandı. Özellikleri sayesinde ekmeyi, biçmeyi, pişirmeyi ve yemeyi öğrendiler.

Allah’ın yaptıklarına karşı insanlar ibadet ile karşılık vermektedir. İbadetler Allah’ın verdiklerine karşı birer rızadır. Nimetlerine teşekkür etmek, şükrederek rızklarının kesilmemesini istemektir. Yaratıcımız ve karnımızı doyuran rabbimize karşı ibadet ederek dua etmek en kutsal davranışlardandır. Yaratılan her şey insanlık için yaratıldığını unutmamalıyız. Bize vaat edilen cennet ve cehennemi bilerek şükreden kulları olmak için ibadet etmeliyiz.

Manevi olarak huzura kavuşmayı sağlayan yollardan biridir. Müslüman veya başka bir dine mensup olan biri kendi dininde yaratıcısına ibadet eder. Dünya dinlerinde ibadet etmek vardır. Her ibadet manevi huzura ve mutluluğa yol açar. Kendimizi huzurlu hissetmek için ibadetimizi yerine getirmeliyiz.

İbadetler Allah’a dua etmek ile sınırlı olmamalıdır. İbadetimizi yaparken bilinçli kul olmalı, yasak ve emirlere dikkat etmeliyiz. Kur’an-ı Kerim okumak dahi ibadet sayılır. Peygamber efendimize salavat getirmek, çalışmak, iyiliğe özendirmek, kötülüğe engel olmak en iyi ibadetlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu