Okul

Uyuşturucunun Toplumsal Zararları

Uyuşturucu maddeler toplumsal bakımdan ciddi zararlara sebep olabiliyor. İnsanların kullanması ve bağımlılık derecesine gelen kişilerin tedavi görmesi oldukça zorlu bir sürecin başlangıcı olmaktadır. Kişiler arasında toplumsal bakımdan sıkıntılar yaratmaktadır. Manevi ve maddi bakımsan insan yaşamlarına etki yaratır.

Toplumsal sorunlar olarak görülen aile kavgaları, boşanma, sefalet, maddi sıkıntılar, trafik kazaları, para temini için kanunsuz işler, israflar ve bir çok sıkıntı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Kişilerin arkadaşlık ve dostluk bağlarına verdiği zararlardan olmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamak için yalan söylemek, insanları kandırmak, paralarını almak ve borçlu olması toplumun bakış açısını değiştirmektedir.

Bağımlılık derecesine ulaşan kişiler için maddi ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli suçlara karşılaştıkları görülmüştür. Para ihtiyacını sağlamak için gasp, soygun gibi unsurlar insanların yaşamlarına etki yaratmıştır. Kendisine olduğu gibi çevresindekileri verdikleri zararlardan dolayı yaşam bakımından doğrudan etki yaratılmaktadır. İnsan yaşamı olumsuzluk altında olması sıkıntılar doğurmasına sebep olabilmektedir. İnsanların zorlu sıkıntılarında tedaviyi desteklemesi adına toplumsal desteğinde önemli olup kişiler tedaviye başlamalıdır. Çevresel bakımdan insanların yaşamları korku ve tehdit içerisinde olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu