Okul

Okumak Bir İhtiyaç mıdır?

İnsanlar doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. Hayatta yaptıkları ile anılacaklarından dolayı cahil sürüsü gibi yaşamamak gerekir. Okuma-yazma gibi çeşitli alanlarda eğitim ihtiyaçlarımız olacaktır. Yemek yemenin, su içmenin değeri olduğu gibi okumakta bizim için ihtiyaçtır.

Herkesin yaşamına yönelik ihtiyaçları vardır. Kitap okumak insanların gelişmesi için önemlidir. Cahillikten uzak kalarak eğitimli ve kültürlü bir yaşam sürdürürler. Hayatlarındaki hedeflerine ulaşmaları insanların aldıkları eğitimden geçtikleri unutulmaması gerekir. Okuma alışkanlığına sahip olan kişiler başkalarının etkisinde kalmadan karar verebilirler. Kendilerini geliştirmek ve belirli noktalara ulaşmak için eğitim aldıkları bilinir. Kişiler özünde sözünde bir olarak aldıkları eğitimin değerini gösterebilirler. Kitap okumak insanların ufkunu genişleterek yeni bilgi sahibi olmasına yardımcı olur.

Okumayan insan cahil kalarak nerede nasıl davranacağını bilemez. Toplum içine çıktığı zaman aldığı görgü kuralları ile kendisini gösterir. Kitaplar sevgi, merhamet ve yaşamayı öğretir. İnsanların haklarına saygı duymayı gösterdiği gibi keyifli bir yaşam sürdürmeyi sağlarlar. Kitap okumakta gelişme sağlayarak hayata tutunmalarını sağlamaktadır. İnsanlar kendini bildiği sürece sıkıntı ve sorunlardan uzaklaşarak kendisini refah bir yaşamda bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu