Dini Bilgiler

Ölünün Arkasından Hayır, Dua ve İyilik Yapılır mı?

Ölünün arkasından iyilik ve hayır yapmak istiyorsanız dinimizce bunların neler olacağını bilmelisiniz. Kabir azabında bilindiği üzere yasin suresi azaltıcı ve kurtarıcıdır.

Hayatta iken yapılanlar vefat ettikten sonra kişiye yardımcı olur. İnsan vefat edilince ameli kesilir. Ancak üç sevap vardır bunlar kesilmez devam eder. Sadaka verilmesi, faydalanılacak bir ilim bırakılması ve arkasından kendisine dua edilmesidir. Bunlar kabir azabını azaltarak kişinin kurtulmasında yardımcı olan şeylerdir.

Mümin bir kişi ölümünden sonra bıraktığı miras, yaptırdığı mescit, akıttığı ırmak ve sağlık alanında verdiği sadakalar onu rahatlığa ulaştırır. Ölen birinin arkasından yapılacaklarda onun rahatlığı içindir.

Ölünün arkasından üç şey onun için değerli olur. Ailesi, malı ve amelleri kişiye geri dönerek onun için işlemeye devam eder.

Ölüye namaz kılınır ve dua edilir. Şayet namaz ve duanın ölüme faydası olmasaydı eğer Peygamber efendimiz bunu ne kendi yapardı nede başkasına emrederdi. Buradan namaz kılmanın ölüye olan faydalarını görmüş oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu