Dini Bilgiler

Oruç Tutarken Adet Olunca Oruç Bozulur mu

Adet Olunursa Oruç Bozulur mu, Regl Olunduğunda Oruç Bozulur mu kadınların özellikle bilmesi gerekmektedir Ramazan ayı boyunca bir kaç gün boyunca regl dönemlerine girecekler.

Kadınlar için ramazan ayında adet olmak onları sıkıntıya sokmaktadır. Oruç tutmak için niyet edilip ve iftarı beklerken adet olunması durumunda oruçları bozulmuş olacaktır. Böyle durumlarda kadınlar yiyip içmesi gerekmektedir iftarı beklemelerine gerek yoktur gizli bir şekilde olabilir.

Adet halinde oruç tutulamayacağından dolayı regl olunduğunda orucunuzu bozmanız gerekip daha sonra telafi edebilirsiniz. Sonradan yapılan kazalar ile birlikte adetinizin sürdüğü günler boyunca oruç tutmayabilirsiniz. Oruca çok az bir zaman kaldığında adet olursanız edepten bir şey yiyip içmemekte sevap olup sevap kazanmış olursunuz. Bu durum size kalmış olup isterseniz gizliden yiyebilirsinizde.

Adet olmanız ile birlikte 61 gün kefareti yoktur 1 gün fazladan tutmanız yeterli olur. Daha sonra olduğunuz regl günlerinin kazasını tutmanız gerekecektir. Adetli olduğun zaman oruç tutmanız gerek yok ağrılar ve sancılar olduğunda bozulmuş olacaktır. Adetinizin bitmesini bekleyerek sonra kazasını tutarsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu