Dini Bilgiler

Oruçluyken Göze Damla Damlatmak Orucu Bozar mı

Diyanet İşleri tarafından gerekli açıklamalar yapılarak orucumuzu bozmayacağı belirtildi. Kullanılan damlalar önemli olup burnumuzdan boğazımıza doğru akması durumunda çıkartılması gerekebilir.

Oruç tutarken bozulmaması için bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor. Gözümüze veya kulağımıza damlatacağımız damlaların kullanımının bozmayacağını söyleyebiliriz. Göz damlası kişilerin göz sağlığı ile ilgili olup vücuda herhangi besin veya sıvı ihtiyacını karşılamaz. Ramazan ayında göz damlanızı gönül rahatlığı ile birlikte kullanabilirsiniz.

Göz damlası kullandıktan sonra gözümüzün göz çukurlarına hafifçe bastırdığımız zaman suyun burnumuza gitmesi önlenerek orucumuzun bozulmasını önleyebiliriz. Bir dakika boyunca bastırınız göz emdikten sonra elinizi çekebilirsiniz orucunuzu tutmaya devam edersiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığının sitesinde yer alan soru cevap kısmında verilen bilgilere göre dayatılmaktadır. Göz damlalarının kullanımı ile birlikte göz ve burun arasındaki boşluğun birleştirilen kanallardan akıntı oluşabilir. Göz damlası çok az olsa dahi sindirim sistemimize ulaşmasına neden olabilir. Bu bilgiler doğrultusunda değerlendirilen göz damlası orucumuzu bozmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu