Dini Bilgiler

Oruçluya İftar Vermenin Sevabı Nedir

Ramazan ayının gelmesi beraberinde İslam alemine merhamet güzellikler getirmektedir. Allah’a olan inancımızı gün doğumundan batımına kadar hiçbir şey yemeyerek içmeyerek göstermektir. Müslümanların Allah rızasını kazanmak için yaptıkları ibadet türüdür. Oruç tutmak aynı zamanda nefsimizi terbiye ederek düzelmemizi sağlamaktadır. Bütün gün hiçbir şey yemeyip içmeyip aç kalan insanların halini anlarız, başkalarına yardım edilmesi gerektiğini öğreniriz.

Ramazan ayında helal kazançlarımızla kurulan sofralara oruçlu insanların daveti önemlidir. En büyük güzel sevaplardan sayılarak sofralarımıza daima birilerini ağırlamalıyız. Paylaşmak insanların mutluluklarını sevgilerini yükselterek güzelleştirir. Oruç tutmanın ve oruçlu insanı doyurmanın faydası çok daha fazladır. Ramazan ayında meleklerin bu kişilere dua ettikleri bilinmektedir. Oruçlu insana yemek değil su vermenin dahi mahşer gününde kişinin susamayacağını gösterir.

Elinizdeki ekmeği dahi paylaşmak çok güzeldir. İlla yemek vermek gerekmez verilecek suyun dahi büyük sevabı olmaktadır. Sevap kazanmak için insanlar paylaşmalı birbirlerine değer vermeleri gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu