Okul

Sosyal İhtiyaçlarımız Nelerdir

Yaşamımız boyunca çeşitli ihtiyaçlara gerek duyarız. Bunlar temel ihtiyaçlarımızın yanı sıra sosyal ihtiyaçlar olarak sınıflandırılır. İnsanların temel ihtiyaçlarının başında yemek içmek gelmektedir. En gerekli ihtiyaçlarımızdan sosyalleşmeye yönelik ihtiyaçlar oluşur. Sosyal ihtiyaçların insan hayatındaki yeri ve önemi nedir? Sosyal ihtiyaçlara örnekler vererek açıklayabiliriz.

Sosyal ihtiyaçlar, temel ihtiyaçlarımızdan sonra ortaya çıkar. Temel ihtiyaçlarımız karşılanmadan sosyal ihtiyaçlarımız hiçbir şekilde karşılanmaz. Temel ihtiyaçlarımız yemek yeme, içme, eğitim, sağlık, aile, barınma ihtiyaçlarımızı oluşturuyor. Sosyal ihtiyaçlar eğlenmek, gezmek, sinema, tatil, alışveriş gibi sosyalleşmeye yönelik ihtiyaçlardan oluşmaktadır. Temel ihtiyaçlar gerekli olduğu kadar psikolojik olarak kendimizi iyi hissedebilmek için sosyal ihtiyaçlara gerek duyarız. Bunlar karşılanmadan bir diğerinin karşılanması mümkün değildir.

Toplumun daha iyi şartlar altında yaşamlarını sürdürmeleri, üst noktalara ulaşarak kavuşmaları için gereklidir. İnsan olarak temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra bir takım isteklerimiz olur. Bunlar sosyal ihtiyaçlar adı altında görülür. Her inan sağlıklı güzel hayat sürdürürken hayatını renklendirmek daha güzel hal alması için çaba gösterir. Sosyalleşmek yeni insanlarla tanışıp ihtiyaçlarımızı gidermek için sosyal ihtiyaçlara gerek duyarız. Bunlar sağlıklı bir otplumun oluşmasında etkili olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu