Okul

Osmanlı Devletinin Güçlü Bir Devlet Olmasını Sağlayan Faktörler Nelerdir

Osmanlı Devleti tarih boyunca kıtalara hükmetmesinin en başlıca sebebi uyguladığı stratejik harekatlar olmuştur. Beylik döneminde haçlılara karşı cephe almış, İslam aleminin gücünü kendi beyliğinin altında toplamıştır. Türk boyları beyliğe katılarak Osmanlı Devleti haline gelmesine etki etmiştir. Osmanlı devleti medeniyetlerin yanı sıra diğer milletlere de önem vermiş kendi himayesi altına almıştır.

Kültürel anlamda gelişen sanattan mimariye fikir hayatından kültürel ve sosyal hayatı etkilemiştir. İnsana verdiği değer adaletin yanı sıra hoşgörülü davranış göstermiştir. Farklı din ve mezheplere bağlı insanlara baskı uygulamadan özgürce yaşamalarına müsaade etmiştir. Osmanlı toprakları altında herkes eşit muamele görünce devlet gücünü arttırmıştır.

Osmanlı devletinin güçlü olmasının bir diğer nedeni yürütme, yargı ve yasamanın tekelleşmesidir. Padişah tarafından alınan kararlar tartışılmaz halde olmuştur. Asırlar boyunca üstünlüğünü göstermiştir. Osmanlı devleti yönetim anlayışına göre diğer devletlere göre daha modern halde durmuştur. Padişahlar tarafından yargılama sitemi devletin güçlülüğünün ifadesi olmuştur. Alim insanlar yetiştirilmesine önem vererek önemle kalkınmıştır. Adaletli yapan ve hukuka önem vermesi yükselmesinde etkili olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu