Okul

Özgürlük İlkesinin Demokrasinin Diğer İlkeleriyle İlişkisini Açıklayınız

İnsanların doğuştan itibaren sahip olduğu en temel hakkı özgürlük hakkıdır. Özgür bir şekilde yaşama, istediğini yapabilme, yaşayabilme, eğitim alma gibi çeşitli imkanları vardır. Özgürlük ilkesi demokrasinin diğer ülkeleriyle beraber faaliyet göstermektedir.

Özgür olmayan milletin egemenlik ilkesine sahip olması mümkün değildir. Özgürlükle beraber diğer ilkeler varlıklarını sağlamlaştırır. Eşitlik tüm insanlara yasalar önünde eşitlik, toplum içindeki konumu, ekonomik gücünü, inancını, cinsiyetini ve ırkı ne olursa olsun eşitliğinin teminatıdır. Özgür ülkelerde yönetim halkın kendi iradesiyle beraber sağlanır. Bir çok seçenekte seçim yapmakta kendi iradesiyle yapar ve ona göre çoğunluğun egemenliği dikkate alınır. Günümüzün demokratik ülkelerde çok partili siyasal düzen önemlidir. Demokratik yönetimler insan haklarına dayalı şekilde oluşur. Temel hak ve özgürlükleri anayasal çerçeve içinde güvence altındadır. Demokratik yönetimlerde yurttaşlar tüm ülkenin yönetiminde söz sahibidir. Yönetimlerde rol alabildikleri gibi yönetecek olan kişileri seçerek onların bu haklara sahip olmasında etkin rol üstlenebilirler. Sivil toplum kuruluşları halkın kendi içinden insanların kendi istekleri doğrultusunda yaptıkları faaliyetleri kapsar.

Özgürlük insan hak ve özgürlüklerinin teminatı olarak görülür. Demokrasinin ilkelerini oluşturur ve destekleyerek onların güçlü kalmasında etkindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu