Okul

Özür Dilemek ile İlgili Kompozisyon

Kişiler arasında kırgınlıklar tatsızlıklar olabilir fakat sonucunda tatlıya bağlanmalıdır. Toplumsal olarak değerlerimiz arasına kırgınlık, küslük, kavga yer almaz. Kısa süreli yaşanan olayları taraflar alttan alarak tatlıya bağlamaları gerekir. Toplum içinde insanlar birbirine yaklaşmaları için gereklidir.

İnsanlar sosyal ilişkiler kuran kişilerin bağları kuvvetlidir. Gün içerisinde kurulan diyaloglar kişiler arasında dostluğu sağlar. Huzur ve barış içerisinde olmak için taraflar hataları kendilerinde aramalılar. Toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirirken barış ve huzur içerisinde yaşamalıyız. İnsanlar sahip olduğu ahlaki değerler içerisinde özür dilemenin de olduğunu bilmelidirler. Yanlış yaptığında hatalarını kabul ederek telafi edilmesi gerekir. Hatasının farkında olduğu halde özür dilemeyen biri toplum içinde yer edinemez. Çevresindeki insanlar zamanla uzaklaşmaya başlar. Özür dileme cesaretini göstermek için insanlara güler yüzle yaklaşılmalıdır. Barış içerisinde yaşayan insanlar birbiri ile yakın ilişkiler kurarlar.

Özür dilemek sorunların aşılmasında en etkili yöntemdir. Hoşgörü örneğinin en güzelidir. Bazen hatalı olmasak dahi özür dileyerek gönülleri kazanabiliriz. Özür dilemek insanlara teslimiyet olmak değil onları kazanmaktır. Vicdan, merhamet, adalet, hoşgörü değerleridir. Özür dilersek bir şey kaybetmeyiz, insanların saygısını kazanırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu