Okul

Peygamberimizin Çevre Temizliğine Verdiği Önem

Temizlik, İslam dini ile eşleştirilmiş değerlere sahiptir. Dinimizde bizlere temiz olmamız emredilir, Kuran-ı Kerim’de bununla ilgili hadislerde yer almaktadır. Peygamber efendimiz bir çok konuda temiz olmamızı buyurmuştur. İmamın şartlarından birinin de temiz olmak olduğudur. Allah’ın huzuruna çıkarak ibadet ederek temizlik önemlidir. En güzel şekilde ibadetlerimizi yaparak Allah’ın rızasını kazanırız.

Peygamber hayatımız hayatı boyunca maddi ve manevi olarak temizliğe önem vermiştir. Her yıl zekat verilerek malının 40’da 1’ini dağıtmıştır. Kirlendiyse eğer para temizlenmesi için verilmekteydi. Dinimizde böyle buyurmuştur, kazancımızın bir miktarını yardıma ihtiyacı olanlara bağışlamamızdır.

Temizlik imanın yarısı olduğudur, zamanın insanlarına bu konuda bir çok tavsiye verilmektedir. Peygamber efendimiz vücut temizliğinin yanı sıra çevre temizliğine de önem verirdi. Çünkü namaz kılarken kıldığımız yerin temiz olması buyrulmuştur.

Çevresini pisleten insan, kendisini de temiz tutamaz. Temizlik kalpten gelmeli içimizi, vücudumuzu ve çevremizi temiz tutmamız gerekir. Çevresini temiz tutan insan kendisini de temiz tutmasını bilir. Bedeni pislik içinde olan insanların ibadet etmemesi gerekmektedir.

Peygamber Efendimiz insanlara çevrelerini temiz tutmalarına dair öğütler vermiştir. Hadislerde de öğütleri yer almaktadır.

Temizlik maddi, manevi, beden ve çevre temizliğidir. Sadece kendi temizliğimiz yeterli değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu