Dini Bilgiler

Peygamberimizin Süt Annesi İle Yaşadıkları

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) annesi vefat etmesi ile süt annesi kendisine bakmıştır. Süt annesi olarak Halime Hatun kendisini kabul ederek onu beslemiştir. Birlikte bir çok anısı ve mucizeler yaşandığı bilinmektedir.

Halime hatun kabilesinden birkaç hanımla birlikte süt anneliği yapmak için Mekke-i Mükerreme’ye gelirler. Gelen bütün hanımlara Resulüllah Hazretlerini emzirmeleri söylenir. Yetimdir denerek kimse emzirmek istemedi. Bizimle gelen bütün hanımlar emzirecek çocuk buldu, bende bulmadan dönmek istemiyorum zoruma gider dedi. Muhammed Mustafa’yı almaya karar verir. Vücudu yeşil ipeğe sarılmış, sütten beyaz ve misk rayihalı beyaz yün örtmüşler. Yüzüne baktım ama uyandırmaya kıyamadım, gözlerini açtı ve yüzüme bakarak güldü. Gözlerinden çıkan nurlar göklere eriştiğini gördüm, gözlerinin arasından öptüm ve emzirdim. Sağ göğsünden sadece emmiştir, rivayetlere göre sol göğsü kendi oğluna ait idi.

Muhammed Mustafa eve gelmesi ile uzun zamandır süt vermeyen deve artık süt vermeye başlamıştır. Halime Hatun deveyi sağmaya gittiği zaman dopdolu sütü olduğunu görmüştür. Sütü sağılarak devenin sütü içilmiştir. Mübarek yetim eve gelir gelmez bereketini de beraberinde getirmiş, dendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu