Okul

Pollyanna Kitap Özeti

Pollyanna; neşeli, sevimli ve etrafına iyilik saçan on bir yaşında bir kız çocuğudur. Annesi o küçükken ölmüş bir süre babasıyla birlikte yaşamıştır. Babası da kısa süre sonra ölünce Pollyanna yardımseverler arasında yaşamaya başlar. Daha sonra tanımadığı teyzesi Polly’nin yanına yerleşir. Polly kardeşinin evliliğini tasvip etmediği için yıllarca onunla konuşmamıştır. Bu nedenle Pollyanna’nın evine gelişini hoş karşılamaz ancak bunu bir görev olarak yerine getirmek durumundadır.

Pollyanna her şeyden mutluluk çıkarmaya çalışan etrafındaki insanlara daima iyimser gözlerle bakan bir çocuktur. En üzücü olaylardan bile kendine bir umut çıkarmayı bilmektedir. Kendisine sorulduğunda bunun babasıyla buldukları “mutluluk oyunu”nun bir parçası olduğunu anlatır. Günlerini bu şekilde sürdüren küçük kız davranışlarıyla sert mizaçlı teyzesinin kalbini yumuşatmaya başlamıştır. Sokak köpeklerine ve sokak çocuklarına yardım eder. Etrafına iyilik, güzellik ve neşe saçar.

Bir süre sonra bir kaza geçirir ve sakat kalır. Ama Pollyanna bu durumdan bile kendine bir mutluluk çıkarmayı başarmıştır. Bu vesileyle teyzesi eski aşkını yeniden bulur ve evlenirler. Pollyanna tedavi olur ve iyileşir. Mutluluk oyunu oynayarak hayatını her zaman umut ve güzellik dolu yaşamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu