Okul

Psikolojik Roman Nedir

Romanlar konularına göre birbirlerinden ayrılır. Sahip oldukları özelliklerine göre farklılık gösteren yapılara sahiplerdir. Bunlardan birisi psikolojik romandır.

Psikolojik romanlar kahramanın ruh haline yönelik yazılara yer verir. Ruh halinin çözümlenmesi, olaylara karşı ve insanlara bakış açısına göre değişkenliklerini ele alır. Duygu, bunalım, sıkıntı, sorunlar, zorluklara karşı hissettiklerini kaleme alarak anlatır. Olayların doğrudan anlatılmasından daha çok hissedilenler ve düşünceler üzerinde durulur. Kişiler üstünde yarattığı herhangi bir etki kontrol edilerek çözüme ulaştırılabilir. Yazar kahramanın ruh halini ele alarak olayların karşısındaki ruh yapısındaki değişiklikleri anlatır.

Romanlar üzerinde ustalık sergileyen ve öncülerinden olan dünyaca ünlü Rus yazar Dostoyevski’dir. Eserlerinde ruh durumlarına yer vererek psikoloji romanların öncülerinden olmuştur. Kitaplarında kahramanın ruh durumunun değişkenliği, üzerindeki etkiler, bıraktığı izler üzerinde durarak anlatımlar yapar. Ünlü diğer bir psikoloji yazarı ise Fransız edebiyatındaki Stendhal’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu