Okul

Roma Uygarlığının Günümüz Uygarlığına Katkıları

Yunan uygarlığı olarak Roma’da kurulan ve imparatorluk yolunda ilerlemiştir. Roma uygarlığının tarih boyunca diğer uygarlıklara sanat, mimar gibi eserler arasında oldukça etkili durum göstermiştir.

Antik Yunan’dan etkilendiklerinden dolayı kültürleri gelişmiştir. Temelinde Antik Roma kültürü olsa dahi batıya örnek olarak hukuk, savaş, sanat, mimari, teknoloji, dil gibi çeşitli alanlarda katkılarda bulunmuştur. Günümüzün dünyasında o yaşanan etkileri halen görülmektedir.

Miladi takvimin geliştirilmesinde Roma uygarlığının etkisi büyük olmuştur. Julyen ve Gregoryen düzenlemeleri yapılarak daha doğru tarihi gösterdi.

Dil konusunda Latin harflerinin gelişimini sağlamıştır. Günümüzde her yerde Roma rakamları kullanılmaktadır. 12 levha kanunları günümüzdeki hukuk alanında gelişmeler sağlamıştır.

Dönemin şehirleri ve antik kentleri günümüzün sanatsal, kültürel değerleri olarak bize kalmıştır. İnsanlara yol göstererek onların aydınlanması sağlanmıştır. Etkilendikçe günümüzün mimarisinde aynı şekilde batıya ilham vermiştir.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu