Okul

Tam Bağımsızlık Nedir

Bir devletin alacağı kararlarda ve yapacaklarında hiçbir şekilde başkalarının etkisi altında kalmadan gerçekleştirme durumudur. Özgür iradesi ve etki altında kalmadan kendi ülkesi ve geleceği için alınacak kararları sadece kendince verme durumudur. Bağımsızlık ve tam bağımsızlık çok farklıdır. Bağımsızlık dış kuvvetlerin etkisinde olur ama iç işleri ile ilgili kararları kendince alır, tam bağımsızlık buna göre iç ve dış işleri ile ilgili bütün kararları kendi özgür iradesi altında alınmaktadır.

Siyasi anlamda devletin baskı altında kalmadan kendisi ve geleceği için alınacak kararların göstergesidir. Yapılan girişimler ve çalışmalar özgürlük doğrultusunda yapılmaktadır.

Tam bağımsızlığa sahip olan bir devletin hiçbir otoriteye hesap vermeksizin hareket etme kabiliyetidir. Bu konuda Atatürk uzun yıllar boyunca çalışmalar yürüterek devletin tam bağımsız şekilde istediği noktaya ulaşmasını istemişlerdir. Bağımsızlık oldukça önemli olduğu gibi günümüzde başkanlık sistemini gösterir. Cumhuriyet bağımsızlığın ifadesidir ve güçler ayrılığınca birbirlerini kontrol eder. Tam bağımsızlık bu noktada yetkinin tek bir mercide olmasına işarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu