Dini Bilgiler

Sabah Namazın Önemi Nedir

Sabah namazı en önemli namazlardan biridir. Günün ilk imtihanı olduğundan kişinin erken saatte uyanarak ibadetini yerine getirmesi gerektiğini gösterir. İmtihan bizim en zor zamanlarımızda dahi her şeyi bir kenara bırakarak ibadetimizi yapmamızdır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) “Kim sabah namazını kaklı kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır”

Bize sabah namazının önemini anlatmaktadır. Kişi en uykulu zorda olduğu anda kalkarak ibadet için namaz kılıyorsa Allah’ın rızasını kazanır. Tehlikelere ve sorunlara karşı güven ve güç sahibi olur. Güne nasıl başlanırsa o geceye kadar öyle sürer. Güzel ve mücadeleci ruhla başlayarak ibadetini yerine getirirse eğer o kişi gün boyunca ibadetini yerine getirmiş olacaktır.

Sabah namazının önemi bir çok ayet ve hadisle doğrulanmıştır. Sünneti dahi dünyadan hayırlı olmaktadır. Sabah namazı o kadar önemli ki rekat sünneti en güçlü sünnet sayılmaktadır.

Hz. Muhammet (s.a.v.) hadisi şerif de şöyle belirtiyor; “Sizi atlılar kovalayacak olsa bile sabah namazının iki rekatı sünnetini terk etmeyin”

Peygamberlerimiz ve seçilmiş sahabeler yaşamları boyunca savaş, yaralanma, ölüm dahi olsa ucunda sabah namazını kaçırmayarak yerine getirirlerdi. Kıldıkları namazın önemini bildiklerinden kaçırmazlarmış. Bizde mümin olarak sabah namazlarını kaçırmamalı, uykumuzdan uyanarak ibadetimizi yerine getirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu