Okul

Samanyolu Nedir

Güneş sistemini ve gezegenleri içinde barındıran gök adaya Samanyolu denir. Gözlemlenebilir Samanyolu, evren dediğimiz varlık evreninde milyarlarca sayıda barınan gök adayı içinde barındırır. Geçtiğimiz yıl Ruhr-Universitat Bothum’a üye olan Alman asıllı astronotlar tarafından dünyada ilk 46.000.000 piksel çözünürlükle boyutlara sahip yeni bir Samanyolu galaksisi haritası yayınlamıştır. Samanyolu, etimolojik Yunancadan gelen kelimedir.

Samanyolu galaksisin oluşumu çeşitli inançlar doğrultusunda oluşmaktadır. Var olduğu rivayet edilen Yunan mitolojisine göre; Zeus kendisine ölümlü bir kadından oğul dünyaya getirir. Herakles adında ölümlü çocuğunu ölümsüz yapmak için Hera’nın göğüslerine yatırır. Herakles, Hera’nın sütünden içtiğinde ölümsüz olacaktır. Hera birden uyanır ve bebeği fırlatır, göğüslerinden gelen süt ise uzaya yayılarak samanyolunu oluşturduğudur. Pek çok yıldızın alev alması üst kısımlarında oluşturduğudur.

Samanyolu, ilk defa Galileo tarafından teleskop yardımı ile incelenmiştir. 1750 yılında astronom ve matematikçi olan İngiliz Tomas Wright tarafından inceleme imkanı bulunmuştur. Samanyolu güneş sisteminin benzer yapıda olduğu bilinmektedir. Güneş sistemine benzer bir yapıda olduğu, yıldızların birbirlerine kütle çekim kanunu yüzünden çok yakın mesafelere sahip olmasıdır. Ayrıntılı araştırmalar sonucunda Thomas Wright’ın söylediği bir arada duran ve dönen yıldızların kümelenmesine şeklinde olduğu doğrulanmıştır. Yapılan gözlemler olumlu sonuç vererek kendisini belirletmiştir. Samanyolu gök adasının sahip olduğu biçimde dair ve Güneşin de bu yapı içinde olduğudur.

samanyolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu