Okul

Teknolojinin Öğrenciler Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Teknoloji çağında olmamız her geçen gün teknolojinin gelişmesine olanak sağlamaktadır. Gelişen teknoloji insan hayatına kolaylık getirdiği gibi zorluklara da sebep olur. Bağımlılık derecesine ulaşan teknoloji insanlığa zarar verebilir. İnsanların eğitim amaçlı olarak yatırım yapmaları beraberinde başarıyı sağlayabilir. Teknolojinin eğitimde kullanılması, öğretim araçlarındaki yenilikler insanlara bir çok katı sağlar. Öğrencilere olumlu ve olumsuz etkileri görülebilir. Her şeyden önce insanların istedikleri zaman bilgiye ulaşmaları sağlanır oldular. Donanım ve gelişmişliğini sağlayarak öğrenimlerini sağlar.

Kütüphanelere giderek uzun araştırmaları bilgisayar sayesinde yapabilir olduk. İstediğimiz bilgiye çok kısa sürede ulaşır, daha çok öğrenimimizi sağlar. Bilgisayarların saklama gücü, kapasitesi her zaman fazlasını getirmiştir. Özellikle hızlı erişim teknolojinin insanlara sağladığı sayısız katkılardan biridir. Hayal gücü ve yetenekler doğrultusunda insanlığı geliştirir. Ufkunu açar yeni bilimsel araştırmalar sonuçlanarak insanlara yol gösterir.

Fakat teknoloji yanlış şekilde kullanılırsa faydadan çok zarar getirir. Uzun süre bilgisayar, cep telefonu kullanan kişiler bağımlılık kazanır. Araştırma hayatından daha çok aklını eğlenceye yönelik kullanır. Koruması olmayan cihazlardan dolayı kişisel bilgiler paylaşılır. Sanallık ve gerçeklik arasında farkı ayıramayacak duruma gelerek yaşamları kötüye gider. Psikolojik sorunlar yaşadığı gibi olumsuz etkilere maruz kalırlar.

Teknoloji silah gibidir doğru amaçlarda kullanılırsa faydası görülür, kötü amaçlarla kullanıldığı takdirde zararları vardır. İnsanlar elindeki imkanları doğru değerlendirmeleri gerekmektedir. Faydalarını görmek için yapacakları her şey kendi ellerindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu