Okul

Şerife Bacı Kimdir Kısaca

Şerife Bacı veya onun kurtuluş savaşında tanındığı adıyla Şerife Kadın. Doğumu bilinmemesi ile ölümü 1921 Aralı kayında olmuştur. Tarihte önemli kılan Türk Kurtuluş Savaşı’nın halk kahramanlarından olmasıdır.

Kurtuluş Savaşı döneminde kadın ve erkekler cepheler birlikte İnebolu’da cephanelerin Ankara’ya taşınması için kış şartlarında zorlukla taşımacılık yaparlardı. Bunlardan biri Ankara’ya yük götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla bulunan Şerife bacıdır. Uzun zaman boyunca yolcuk yaparken kağnısı ile kışlanın önüne gelmiştir. Geldiğinde mermilerin ve çocuğunun üzerinde ölü bulunmuştur. Mermilerin cepheye ulaşması askerlerimiz için önemli olduğundan dolayı harekete geçilmiştir.

Şerife bacının kahramanlığı taşımacılık yaparken mermilerin ıslanmaması olmuştur. Vatan topraklarını korumak ve çocuğunun sağ salim ulaşması için üzerlerine yatmıştır. Atlar yavaşça yolculuk alırken top mermileri cepheye ulaştığı gibi çocuğu da sağ salim varmıştır. Şerife bacının kahramanlıkları dilden dile dolaşarak vatan topraklarının savunması için kendi hayatını feda etmesi olmuştur.

Şerife kadının gösterdiği kahramanlığın arkasından Kastamonu yolunun başladığı yerden Arnavut kaldırımı döşeli parkın içine Şehit Şerife Bacı Anıtı bulunmaktadır. İstiklal savaşında destansı kahramanlık gösteren mücadele vermiştir. 4 Aralık 2001 tarihinde Şehit Şerife Bacı adına Kastamonu’da Seydiler’de İnebolu’da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu