Okul

Sıcak Günlerde Daha Çok Su İçeriz Bunun Nedeni Ne Olabilir

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber kış günlerine göre çok daha fazla su içtiğimiz zamanlar olur. Havaların ısınması vücut ısımızın artmasına sebep olduğundan böbreklerimiz çok daha yoğun çalışır. Hatta yazın bunalarak buzlu soğuk su içtiğimiz olur. Vücudumuz ısındığında soğumak istemektedir, bunun için soğuk su isteği doğurur. Her zaman su içme hissine kapıldığımızda olmaktadır, sıcak günlerde neden çok su içmek istediğimize dair bilgi vereceğiz.

Yaz aylarında havca sıcak olması vücudumuzun kendini soğutmak için terleme yöntemini kullanması ile başlamaktadır. Vücudumuzdaki sıvı miktarı terleme sonucunda düşer, vücudumuza tekrar sıvı almamız gerekir. Sürekli su içme hissi bu sayede gelişir. Her insan sıcak havalarda daha çok su tüketmeye başlar. İdeal bir insan için günlük 2,5-3 litre su tüketmesi gerekirken yazın bu miktar biraz daha artar. Vücut terleme yapacağından dolayı vücudumuzun susuz kalmaması için sık sık az miktarda su almalıyız

Sıcak ve soğuk havada her zaman tüketilmesi gerekir ancak yazın daha çoktur. Kış zamanında az miktarda su içeriz bu bizi rahatsız etmez. Ancak yaz mevsiminde terleme olacağından dolayı suya çok daha fazla ihtiyacımız var. Vücut ısısının düşerek olası hastalıkların meydana gelmesini önlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu