Okul

Sivil Savunma Günü İle İlgili Yazı

Sivil savunma, zor zamanlarda halkı korumaya yönelik çalışmalar ve alınan önlemlerden oluşur. Sivil Savunma Günü her yıl 28 Şubat tarihinde hatırlanarak kutlanmaktadır. Olaylar meydana geldiğinde insanların birlik beraberlik içerisinde hareket etmesi en büyük temsilcisidir. Sivil savunma, savaş, afet, olağanüstü durumlarda halkın can ve malını koruma çabalarında bulunan kişiler ve yaptıkları faaliyetleridir.

Sivil Savunma Günü adı altında önemli bilgiler ve sivil savunma konusunda olası tatbikatlar hakkında bilgiler sunulabilir. Okullarda, çeşitli tesislerde sivil savunma gününe dair halkın eğitim alması için çalışmalar yapılabilir. Afet anında işaretleşme, haberleşme ve nasıl hareket edileceğine yönelik işlemlerin yapılması mümkündür.

Küçük yaşta verilen eğitimler sayesinde ileriki yaşlarda eğitimli, bilgi sahibi insan haline gelebilirler. Okullarda eğitim gören öğrenciler afet ve felaketler karşısında nasıl davranacaklarına dair bilinçlenirler. İlk olarak yapılması gereken, davranışları ve hareketlerini kendileri belirlerler. Olası savaş zamanında dahi bilinçlenen öğrenciler kendilerini koruyabilir, alacağı tedbirler sayesinde hayatta kalmaları mümkün hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu