Okul

Tarım Sektörü Nedir

Tarım sektörü hayvansal ve bitkisel ürünleri üreticileri tarafından işlenmesi yetiştiricileri tarafından taşınması saklanması herhangi bir mağaza yada aracı olmadan ilk el olarak belli bir bedel karşılında kendisinin satması hizmetine verilen isimdir. Tarım sektörü ülkemizde oldukça yaygın bir sektördür. Çoğu insanın geçim kaynağı kendi ürettikleri ürünleri araya herhangi bir aracı yada işletme sokmadan satmasıyla geçinmesidir. Şuan pazardan alınan çoğu meyve ve sebzelere aracısız ulaşılamıyor. Arada bir çok aracı mağaza mevcut. Tabi ki üreticinin biçmiş olduğu fiyatın çok çok üzerinde tüketicilere ulaşmaktadır.

Tarımsal ürünlerle ilgili olarak Tarım ve hayvancılık bakanlığının sitesinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Tarım ürünleri olarak bir çok kolda çeşit mevcuttur. Bunlardan bazıları; Sebze meyve üretimi, şeker mamülleri, hububat ve unlu mamüller, bitkisel yağlar ve margarin, tütün mamülleri, içecek sanayii olarak çeşitlendirilebilir.

Hayvansal ürünler için; mezbaha ürünleri, kanatlı eti ve yumurta sanayi, su ürünleri, süt ve süt ürünleri sanayi olarak kollara ayrılır. Türkiye’de 2015 yılı içerisinde %9 luk bir büyüme söz konu iken 2016 yılında bu büyüme yerini %6,2 küçülmeye bırakmıştır. 2016 yılında ise sebze ve meyve üretiminde rekor kırıldı. Ülkemizde tarım için oldukça verimli araziler mevcut olup çiftçinin üretime teşvik edilmesi gereklidir. Tabi ki sadece ekin ile alakalı durum değildir. Mazotu aracı taşınması paketlenmesi gibi birçok konuda çiftçinin düşünmesi gerek konulardır. Bu gibi durumlarda devletin kurumlarının ve yine pek çok devlet veya özel bankanın üreticiler için teşvik kampanyaları bulunmaktadır. Artık yavaş yavaş genç nüfusun tarım ve hayvancılık sektörüne yöneldiğinden bu kampanyaların işe yaradığı görülmüştür. Günümüzde de artık organik ürünlere yönelme gerçekleştiği için tarımın hayvancılığın ve diğer tarım sektörünün önemi artmıştır. Devlet teşvik yasaları arttıkça ülkede tarım üretim hayvancılık sektörü de artış gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu