Okul

Soran Dağları Aşmış Sormayan Düz Yolda Şaşmış

Öğrenmek ile ilgili atasözlerinden birisi “danışan dağ aşmış, danışmayan düz yolda kalmış” sözüdür. İnsanlar bilmediği zaman bir başkasına sorarak öğrenmesi gerekir. Sormayan merak etmeyen ise bir şeyler öğrenemeyerek yolda kalırlar. İnsanlar neler öğrenirse o kadar kendisini geliştirir. Hayatta karşılaşılan zorlukların aşılmasında tek başımıza bir şeyler yapamazsak dahi öğrenerek aşılmayanları aşabiliriz.

Örneğin bir yolda giderken kararsız kaldığımız noktada başkalarına sormak gerekir. Soranlar yolunu öğrenirken sormayanlar ise yolunu öğrenemez. Bilinmeyen yolda yapılabilecek en güzel şey sorarak öğrenmektir.

Başkasına sormaktan kaybınız olmaz aksine kazancınız olur. Doğru bilgiye ulaşarak yanlış yapmaktan kurtularak hatalar silsilesinden uzaklaşırsınız. İç sesinizi dinleyin, insanların hoşgörülü olduğunu da düşündüğünüz zaman doğru karar verdiğinizi anlamanız mümkün olacaktır. Soran insanın en güç işlerin atından kalkacağı, sormayanın güçlükler içinde kalacağını bilmelisiniz. Sizin için hangisi daha kolay ve anlamlıysa onu yapmanız gerektiğini bilin. Kimse sordu diye ölmedi aksine işini daha doğru düzgün şekilde yapar olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu