Okul

Takvim Saat ve Ölçülerde Neden Değişiklik Yapılmıştır

Osmanlı Devleti, İslam ülkelerinin kullandığı takvim, saat ve ölçü birimlerini kabullenmişti. Globalleşen dünyada takvim, saat ve ölçü birimleri farklılık göstermekteydi. Takvimde günlerde, ölçü birimlerinde olan farklılıklardan dolayı sıkıntılar yaşanmaktaydı. Karışıklıkların önüne geçmek Cumhuriyet döneminde değişiklikler yapılmıştır.

Takvim, saat ve ölçü birimlerinde olan bu değişiklikler devletler arasındaki ilişkiler önemliydi. Küresel olarak zaman dilimlerini takip etmek, takvimlerin tutarlılığı, ölçü birimlerinin eşit olması ekonomik açıdan ticareti etkilemekteydi. Hesaplamaların doğru yapılması ticareti geliştireceği gibi yeni anlaşmalara imkan tanıyacaktı.

Osmanlı Devleti döneminde Hicri ve Rumi Takvim kullanılmıştır. Dünya üzerinde Miladi takvim kullanılırken zamanlama da yanlışlıklar ortaya çıkmıştır.

Cumhuriyet ile 26 Aralık 1925’te kabul edilen kanunla beraber takvim, saat ve ölçü birimleri uluslararası ölçüler baz alınarak kabul edilmiştir. Dünya devletlerinin kullandığı takvim 1 Ocak 1926’da Miladi takvime geçiş yapılarak kabul edilmiştir.

Günümüzde Miladi takvim kullanılmakta, ölçü birimleri metre, kilogram ve litre olarak hesaplamaları yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu