Okul

TBMM’nin Açılışının Milli Egemenliğin Hayata Geçirilmesindeki Rolü Konulu Kompozisyon

Milli egemenlik demokrasi ile bütünleşerek yönetimin halkta olduğunu ifadesidir. Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde idareciler halkın kendi özgür iradesi sonucunda seçilmektedir. Görev süresi boyunca görevini yerine getirerek seçimler sayesinde değişiklikler yaşanır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM açılmasıyla birlikte milli egemenliğin halkta olduğunu göstergesi olmuştur. Ülkenin dört bir yanından gelen seçilmişler temsili görev almışlardır. Ülke yönetiminde söz sahibi olmak için gerekli desteği alanlar yönetim sahibi olacağıdır. Ulusumuzda milletin üstünlüğü her şeyin üstündedir. Türkiye Cumhuriyet’inin yönetim biçimi halkın iradesine bırakılmıştır. Ulusun geleceği ve yükselişi halkın kurtuluş savaşında gösterdiği mücadele de olduğu gibi kendilerinin belirleyecek olmasıdır. Güvence geleceğin en belirgin gücü olmuştur.

Ulusal egemenliğin sağlanmış olması ilk olarak meclisin açılmasıyla başlamıştır. Halkın temsilcisi olan vekillerin milli egemenliğin dayanağı olmuştur. Kararlar artık millet tarafından seçilmiş temsilciler tarafından alınarak ülkenin yükselmesi sağlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu