Okul

Tekzip Nedir

Tekzip kelimesi radyo, televizyon ve çeşitli yayınlarda yapılan hatalar sonucunda yapılan hatanın düzeltilmesinde “yalanlama” kelimesidir. Bu terim gazetelerde haberin yalan şekilde yayınlanması sonucunda ortaya çıkartılarak yapılmaktadır. Örneğin “Sayın Ahmet Şen gazetede çıkan haberi tekzip etti” şeklinde yayınlanabilir.

Gazete ve haberlerde yanlış yapılan haber durumunda muhatabı olan kişilerin mağdur olmamasına yönelik düzeltilmesi için yapılan haber, metin, basın açıklaması ve yayına denir. Haksız yere yapılan haberler bu şekilde düzeltilerek sorunlar giderilir.

Doğruluğu tam anlaşılmadan yapılan haberlerde insanların mağdur olma durumları vardır. Yasaklanmış haberlerinde yapılması aynı zamanda düzeltme gerektirmektedir. Bunlar tekzip halinde haberin düzeltilme ve kişiden özür dileme durumlarını kapsamaktadır. Herhangi bir durum sonucunda tekzip yayınlanarak bildirilme durumu bulunur. Yayınlar yapılması yayın kuruluşu adına gerekli olan özrün karşı tarafa bildirilmesidir. Tekzip yayınında bir çok bilgi sunularak insanların kontrolünde yapılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu