Okul

Temiz ve Sade Giyinmenin Dinimiz Açısından Önemi

İslam dini ve temizliğe önem verir. Müslüman bir kimsenin giyimi temiz ve sade olmalı. Gösterişten uzak olmalı, temiz ve güzel giyinerek ibadetini yapmalı. Peygamber efendimiz temizliğin önemini “Temizlik imamdan gelir” sözü ile ifade etmiştir. Temiz olan birinin iman etmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

İbadet ederken Allah’ın huzuruna çıktığımızdan güzel giyinmeli temiz olmalıyız. İslam dini pahalı ve gösterişli kıyafetlere önem vermez aksine sade ve temiz kıyafetler giymeliyiz. Müslüman çok fazlasına sahipse temiz elbiselerini başkaları ile paylaşabilir. Kendisinde beş varsa çevresindeki birine bir kıyafet vermelidir. Kötü duygulardan olan kibir, haset ve kıskançlıktan uzak durmalıdır.

Allah güzel giyinen kendisine bakanı sever. Temiz giyinmekte Müslümanlar için önemlidir. İslam dini Müslümanlara temiz olmayı emretmiştir. Gösterişten uzak durarak kibirlenmemelidir. Fakirlik asla ayıplanmamıştır ancak kirli giyinen pis olan biri ayıplanır. Müslüman kimse temiz olurda ibadetini ederse ona daha çok sevap yazılır. Bizde Müslüman olarak her zaman giyimimize kuşamımıza dikkat ederek temiz olmalıyız. Temiz olmak isterken israf yapmamalı tasarruflu davranmalıyız. Allah israf yapanları sevmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu