Okul

Thales Tales Kimdir Hayatı

Thales tam adı ile Miletli Thales olarak bilinir. M.Ö. 624-546 yılları arasında yaşayan filozoftur. Sokrates döneminden önce Anadolu topraklarında yaşamını sürdüren filozof olarak felsefe ve bilimin öncüsüdür. Eski Yunan arşivlerine göre Yedi Bilgenin ilkidir. Ticaretle uğraşarak yaşamını sürdürüp Mısır’da bulundu. Ulaşılan kaynaklara göre Herodot ve Diogenes Laertios gibi antik yazarlardan elde edilmektedir. Felsefe Thales ile başladığı eski filozoflar tarafından belirtilmiştir.

Anadolu kentlerinde batı sahillerinde Milet şehrinde dünyaya gelerek aynı zamanda doğduğu yerin ismini almıştır.

Yaşadığı dönem hakkında tahmini olarak zaman belirtilmektedir. Laertios Diogenes’in Atina’lı Apolloderus’tan vakayinamesinden yer verdiği bilgiye göre Thales 78 yaşında vefat etmiştir.

Thales çeşitli çalışmalarda bunarak bunlardan birisi “Gündoğumu ve Ekinoks Üzerin” adlı eser yayımlaması olmuştur. Thales doğa ve dünya araştırmasında Yunanlılardan önce bilimsel olarak her şeyi mitoloji ve Tanrılara bağlıyordu. Yeryüzünde yaşanan rüzgar, deprem gibi çeşitli olayların gerçekleşmesi Tanrılarla ilişkili olduğunu ifade etmiştir. Tanrısal olarak güçlere inanışlar tam olmaktadır. Yeryüzünde meydana gelen her türlü çalışma Tanrısal güçlerle olmaktadır. Mıknatısın çekme gücü dahi tanrısal güç olarak yorumlamıştır.

Dünyanın su üzerinde taşındığını ifade etmiştir. Gemilerin hareket etmesi ve suyun hareketliliği doğrultusunda dünyanın da taşındığını düşünmüştür.

Astronomi alanında Güneş tutulmasının hesaplanabileceğini bulmuştur. Astronomi ile gün dönümlerini hazırlayan astronomdur. Zamanla birlikte piramitlerin gölgelerini hesaplayarak insan gölgesi kendisi kadar olduğunu ifade etmiştir.

Matematik alanında çalışmaları en belirgin çalışmaları olmuştur. Düşüncelere göre kuzey takım yıldızı Büyükayı yerine Küçükayı’ya bakarak yön bulabileceğini ifade etmiştir. Mısırlılardan öğrendiği geometriyi Yunanlılara taşımıştır.

Çap çemberi iki eşit parçaya böler.
Bir ikizkenar üçgenin taban açıları birbirine eşittir.
Birbirini kesen iki doğrunun oluşturduğu ters açılar birbirine eşittir.
Köşesi çember üzerinde olan ve çapı gören açı, dik açıdır.
Tabanı ve buna komşu iki açısı verilen üçgen çizilebilir.
Genelleştirilmiş 1959 Thales teoremine göre,E noktası AC doğru çizgisi üzerinde olmasa,içerde veya dışarda olsa bile CB/BA=(AB^t-BD^t)^(1/t)/ED vardır.(t=1) hali bilinen klasik Thales teoremidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu