Okul

Toplumsal Sorunlar Nelerdir

Günlük hayatımızda dış ve iç dünyamızda yaşadığımız sorunlar toplumsal olarak kabul edilmektedir. Toplumun aynı sebeplerden dolayı yaşadığı konular varsa bu kapsam içerisinde değerlendirilebilir.

Günümüzde toplumsal sorunlardan bahsedecek olursak ilk olarak aşırı kilo yani obezite olarak gösterilen hastalıktır. Aşırı kilo alarak sağlıklarını tehlikeye attıkları gibi günümüzde internetin yaygınlaşması bu konuyu desteklemektedir. Alışveriş yapmak için dışarı çıkarken internet üzerinden yapılan alışverişler insanları hareketsiz kalmalarına sebep olabiliyor.

Kentlerimizde oluşan toplumsal sorunlar aşırı göç alıp çarpık kentleşme olmaktadır. Yerleşim birimleri büyüdükçe göç alan kesimlerde iş imkanları azaldığı gibi yaşam kalitesinin de düşmesine sebep olabilir.

Köylerde sorunlar diğer yerlere göre daha çok görülmekte öne çıkanlardan birisi sağlık sorunları olmaktadır. Kış aylarında yolların kapanması sağlık alanında yetersiz kalındığını gösterilmektedir. Eğitim alanında çalışmalar az olduğundan dolayı okuyan öğrenci sayısı da şehirlere göre oldukça düşük orana sahiptir.

Nüfus artışı bölgelerde hava kirliliğine sebep olup bir çok hastalığın temeli olarak gösteriliyor. Ulaşım sorunu alt yapı hizmetleri bölgelere göre yetersizde kalabiliyor. İnsanların toplu olarak bir yerde yaşaması bir çok sorunu ortaya çıkartmaktadır. Bölgelerin bölümlerine göre nüfus artışının hızlı bir şekilde olduğu İstanbul ilinde işsizlik oldukça yüksektir. Genelde iş imkanlarına sahip olanlar üniversite diploması olanlar ve lisans yapanlar olunca eğitimini düşük seviyede tamamlamış olan kesimlerde inşaat alanında görev almaktadır. Buda statü olarak insanların en büyük sorunlarından birisi oluyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu