Okul

Türk İstatistik Enstitüsü Nedir Çalışmaları Nelerdir

Türk İstatistik enstitüsü 1926 yılında merkezi istatistik dairesi adında kurulmuştur. Kurumun kısa adı TUİK’dir. Türkiye genelinde 26 adet müdürlüğü olan TÜİK in merkezi Ankara ilindedir.

Türk İstatistik Enstitüsü Nedir?
TÜİK devletin veri toplama kurumudur. Başbakanlığa bağlı bir kurum olan Türk istatistik enstitüsü araştırma yapmak ile görevlidir. Bünyesinde yaklaşık 3640 kişi çalışmaktadır. Devlet tarafından bu kuruma ayrılan bütçe 285.146.000 Türk lirasıdır.

Genellikle bu kurum çok önemli gibi görülmese de, pek çok kurumun işlerini yürütmesi ve ülke çapında kararların verilmesi aşamasında Türk İstatistik Enstitüsü tarafından hazırlanan raporlar büyük önem taşımaktadır.

Devlet İstatistik Enstitüsünün Çalışmaları
Genel görevi araştırma olan TÜİK’in diğer görevleri nüfus sayımı yapmak, milli gelir tahminleri, enflasyon hesabı gibi hesaplama ve araştırma işleridir. Bunun dışında sanayi ve işyerleri sayımı, tarım sayımı, üretici fiyatları endeksi gibi görevleri de bulunan Türk İstatistik Enstitüsü devlet için kalkınma planı da hazırlamaktadır.
Devlet istatistik enstitüsü Türkiye’nin sosyal, ekonomi, kültür ve çevre gibi birçok alandaki istatistikleri belirler. Aynı zamanda tüm bunları değerlendirir analiz eder ve açıklamalarını yapar. Başlıca görevlerinden biri olan nüfus sayımı ülke için çok önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu