Okul

Türkiye’nin En Verimli Toprakları Hangi Bölgede Bulunur

Ülkemizin dört bir yanı tarımcılığa uygunken bazı bölgelerimizin toprak yapısı oldukça verimlidir. Ekip biçme konusunda neredeyse her türlü sebze ve meyve ekimi yapılabilecek türden. Tarımcılık dünya üzerinde büyük önem sahibidir. Tarım ürünleri, ülke içinde insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ve yurtdışına satılarak gelir elde edilmektedir. Kendi kendine yetebilen ülkeler ekonomik olarak oldukça güçlüdür.

Toprak yapısı bakımından en verimli topraklarımız Erzurum-Kars Platosunda bulunmaktadır. Toprak yapı bakımından siyah renge sahip, humuslu topraklardır. Çernezyom adı verilen bu toprağımız tarım yapılması bakımından verimlidir. Kara toprak olarakta bilinen bu topraklar tarım için oldukça önemlidir. Çok yüksek oranda humusa sahip olan toprağımızda yüksek miktarda fosforik asit, fosfor ve amonyak içerir.

Çernezyoma sahip bir çok ülkede bulunmakta. Bunlar arasında ilk sırada Rusya, Ukrayna, ABD, Kanada, Hollanda, Çin olarak sıralanmıştır. Topraklar ekilip biçilmesi tarımcılık alanında oldukça önemlidir. Ekonomik olarak gelir sağlanması için bu toprakların işlenmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu