Okul

Ülke Hanedanın Ortak Malıdır Nedir

Eski Türk devletlerinin yönetiminde ülke toprakları hanedanın ortak malı sayılmıştır. Ülkenin yönetiminde ülke bütünüyle hanedana ait olarak istediği gibi yönetme haklarına sahip olmalarıdır. Ülke hanedanın ortak malı denilerek ülke topraklarının tek sahibi hanedanın olduğu vurgulanmıştır.

Eski Türk ve Osmanlı devletlerinin yönetiminde benimsenmiş bir anlayıştır. Ülke hanedanın ortak malıdır sözünde ifade edilmek istenilen ülke padişah ve ailesinin ortak malı olmasıdır. İstediği gibi yönetme, alma, satma işletme haklarına sahip olduğunun açıkça belirtilmiş şeklidir. Bu ifade padişahın ve oğullarının malı toprağı olduğu konusunda açıkça bildiridir. Tahta sahip olanın ailesi hanedana ve ülkeye sahip olacağı gibidir. Bu nedenle anlayışın benimsenmesi sonucunda değişim göstermiştir.

Ülke hanedanın ortak malı düşüncesi Türk devletlerinde sıkça görülmüştür. Beraberinde taht kavgasını getirmesi diğer ülkelerin yıkamadığı devletler kendi içinde parçalanıp yok olmuştur. Padişah tahtan inmesi sonucunda güce sahip olmak isteyen şehzade ve yakınlar taht kavgasına girerlerdi. Taht kavgaları ülke içinde karışıklara ve kavgalara sebep olmaktaydı. Ülkenin düzeninin bozulması beraberinde sıkıntı ve sorunları getirmekteydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu