Okul

Ülkemizin Kaynakları ve İhtiyaçları Açısından Diğer Ülkeler İle Olan İlişkisi

Ülkemiz sahip olduğu kaynaklarınca kendi insanlarının ihtiyacını karşılayıp karşılayamadığı önemlidir. Kaynakların yeterli olmadığı durumlarda ihtiyaçlarını diğer ülkelerden karşılar hale gelmektedir. Bu ilişkiler ekonominin gelişerek önemli yere ulaşmasında önem taşır. Kültürlerin kaynaşması, ticaretin artması barışında uzun yıllar boyunca süreceğini gösterir.

İnsanların bir takım ihtiyaçları olur. Gerekli olan ihtiyaçların karşılanması için ülkenin diğer ülkelerle iletişim içinde olmalıdır. İhtiyaçlar yeme, içme, sağlık, teknolojik, giyim gibi insanların en temel ihtiyaçlarını göstermektedir. İnsani ihtiyaçlar ülkenin noraml düzeyde ilerlemesi için gereklidir.

Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması diğer ülkelerle iş birliği yapması gerektiğini gösterir. Ticaret yolları açılarak insanların gereksinimleri bu sayede karşılanmış olacaktır. Üretilmeyen fakat ihtiyaç olan ürünler bu sayede dışarıdan ülkemize gelmektedir. Üretilen ürünün ithal edilmesi de aynı şekilde gelişme gösterilir. Bizde üretilen ürünler ise diğer ülkelere gönderilerek gereksinimleri karşılanacaktır.

İthal edilen ürünlerin ihraç ettiği ürünlerden fazla olması cari açığın oluşmasına ve ekonomik sıkıntıları beraberinde getirir. Dışarıdan aldığından çok daha fazlasını satarsa eğer ekonomik denge sağlanarak halk refaha ulaşır. Cari açık bu denli kapatılarak gerekli ihtiyaçlarda giderilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu