Dini Bilgiler

Batıl İnançlardan Nasıl Korunuruz

Batıl İnançlardan Nasıl Kurtuluruz, Batıl İnançlar Hakkında Yazı

Batıl inançlar dinimizde yeri olmadığı gibi toplum üzerinde etkisi büyüktür. Olmadık şeylere inanarak onların getirdiği uğur, şans, kötülük, lanet gibi düşüncelere kapılırız. Sokakta kara kedi görmek uğursuzluk olması durumunda beyaz kedi görülmesi gerektiği söylenir. Bunların hepsi halk tarafından uydurmaca inançlardır. Yaygın olarak değişiklik gösterir bunlara verilebilecek çok örnek vardır. Anadolu’da bölgesinin batıl inançlarından birisi gece ve karanlıkta tırnak kesmenin doğru olmadığıdır.

Dinimizde aslı bulunmayan sincice dini inançmış gibi halk arasında hurafe ve batıl inançlar olarak ortaya çıkmaktadır. Dinimizde doğru yeri olmadığı gibi inanışlarda insanları tedirginlik içersinde sokar. Takıntılı ve batıl inançlara inananlar için oldukça zor dönemlerden birisi olabilir. Bunları düşündüğümüz takdirde ister istemez daha çok inanarak fark edeceğiz.

Hurafe ve batıl inançlar toplum için büyük problem olduğu gibi insanları korkuya sürüklüyor. Batıl inançları kullanarak çeşitli korku imparatorlukları kurulmaya çalışılmıştır.

İnsan aklına mantıklı gelmediği gibi İslam dini ile bağdaşmamaktadır. İnsanlar kendilerince batıl inançlar çıkartarak başkalarını etkileme çabasında olurlar. Dinimizde ahlaki kurallar olup halkımızı böyle yönlere çekmeye çalışanlar çok olmuştur.

Kendiniz ile hesaplaşmanız gereklidir. Olup olmadıklarına ve inandığımız din olan İslam’a göre doğru kabul edilmediği her halükarda kendisini gösteriyor. Bununla ilgili kitabımız olan Kur’an-ı Kerim okunabilir ve incelenebilir. Gerektiği yerlerde cami hocalarına veya diyanet işleri başkanlığını arayarak öğrenebilirsiniz. O dönem içersinde yaşanan sorunlardan olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu