Okul

Urgakina Hangi Alanda Kanunlar Yapmıştır

Sümer krallarından birisi Urgakina, koymuş olduğu kanunlar sayesinde dünya üzerinde bir ilke imza atmıştır. Dünyanın ilk yazılı kanunları Urgakina tarafından konuldu. Ülkenin sosyal, ticari ve özel ihtiyaçlarının belirlenerek çözümlenmesinde görev yapmıştır. İşlenilen suçlara yönelik cezalandırma ve yönetim üzerine yapılmıştır.

Urgakina kanunları M.Ö. 3000 yıllarda hazırlanan kanun tarla sürenin, hayvan sağanın mantığı doğrultusunda hazırlanarak uygulanmıştır. Urgakina kanunları krallık döneminde din sömürgesi yapan din adamlarına yönelik yaptığı devrim sonucunda kanunları yapmıştır.

Hükümdarı olduğu ülkenin geleceği ve halkın güvenliğini sağlamak için tarihteki ilk yazılı kanunları yapmıştır. Yasaların temeli cezanın fidye yani bedel karşılığında çözülmesi üzerine yapılmış uygulamadır. Halkın bataklıktan kurtularak özgürlüğüne kavuşmasında etkili olmuştur. Urgakina kanunları dönemin diğer komşu ülkelerine örnek olarak hükümdarlar tarafından yasalar yapılmasını sağlamıştır. Günümüzde yapılan yasaların temeli M.Ö. 3000 yıllara kadar dayandığını görebilmekteyiz.

Anlaşmazlıklar ve yaşanan sorunlara yönelik “fidye” ve “bedel” kanunları yapılmıştır. Örneğin birisi diğerinin malına zarar vermesi durumunda karşılığında fidye ödemeli ya da bedelini vermek zorunda bırakılmıştır. Bu sayede halkın birbirlerine karşı sorunları çözümlenmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu