Okul

Uzay Hangi Araçlarla İnceleniyor

Uzay insanlar tarafından hep merak edilen yer olup incelenmesi için bir çok çalışma yapıldı. Uzayın incelenmesinde gerekli olan malzemeler sayesinde günümüzde ulaşılmayan noktalara ulaşılmış olunur. Araştırmalar yapılırken özellikle ABD kurulu olan NASA tarafından geniş çalışmalar gerçekleştirildi. Uzaya mekik gönderilerek ay ve marsa doğru hareket edilmiştir. Yıllarca süren çalışmalar insanlık için önemli sonuçlarla bitti.

Teleskoplar
Uzayı araştırmanın en önemli araçlarından birisi olup gözle görülmeyen yerleri rasathane (gözlemevi) kullanılan cihazdır. Dev teleskoplar sayesinde bulutsuz ve temiz olan yerlerden uzayın derinlikleri gözlemlenebilir.

Uydu
Uzayda sabit konumlu olarak duran dev mercekleri sayesinde uzayın en derinlikleri görülüyor. Yapay uydular sayesinde güneş enerjinden yararlanılarak hareketini sağlar. Gökcisimlerini ve ay gibi yerlerin takibi yapılır.

Açılış Araçları
Diğer gezegenlerin incelenmesi için gönderilen keşif araçları veri topladığı gibi uzayla ilgili bilgileri veri merkezine aktarırlar. İniş yapar ve araçlar ile veriler anında uzay araştırma merkezlerine aktarılır.

Yörünge Araçları
Diğer gezegenleri yörüngesinde kalarak sabit olarak görüntü sağlaması için gönderilir. Yıllar boyunca devam edebilir sabit olarak bir yörüngeye oturması. Kamera, mercekler sayesinde incelemeler yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu