Okul

Yangın İle İlgili Yazı

Yangın, insanların ve doğanın harap olmasına neden olur. Hızla yayıldığı gibi rüzgarın etkisi ile geniş alanları kapsayabiliyor. Bazen ufak bir kıvılcım dahi yüzlerce hektarlık alanın kül olmasına neden olur. Söndürülmemiş bir sigara izmaritinin binlerce yıllık doğanın hediyesinin yok olmasına neden olabilir.

Yangınlardan dolayı insanlar oldukça zor dönemler yaşamışlardır. 1655 yılında yangınlara karşı yangın söndürme tulumbası yapıldı, yangın söndürme hortumunun icat edilmesi ile artık yangınlara karşı mücadele edilebilir olmuştur. Günümüzde modern hale gelmesiyle tonlarca su itfaiyeler ile taşınarak yangınların önüne geçilmiştir. Havadan, karadan ve denizden olmak üzere farklı şekillerde yangınlara müdahale edilebilir olmuştur.

İtfaiye teşkilatı yangınların büyümesini önlemek ve söndürülmesinde görevli olan kişilerden oluşur. İtfaiye teşkilatı sayesinde bir çok yangın önüne geçilerek oluşabilecek riskler önlenmiştir.

Yangınların söndürülmesinde insanların önemli vazifeleri olmaktadır. En başta küçük bir alansa eğer ıslak battaniye veya su dolu kovayla söndürülür. Verilen mücadele bir doğa ve yaşam içindir. İnsanlığa yapılabilecek en büyük faydalardan birisi verilen emekten ortaya çıkar. Gösterilen duyarlılık sayesinde yangınların önüne geçilmiş olup tabiatla iç içe bir yaşama sahip olunur. Yaşayan tüm canlılar doğadaki ağaçlara, ormanlara ihtiyaçları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu