Okul

Yazının İcadının İnsanlık Tarihi Açısından Önemi

Yazı ilk Sümerler tarafından M.Ö. 3200 yılında çivi yazısı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde medeniyetlerin gelişmesi yazınında gelişmesini sağlamıştır. Mısırlılar, Sümerler tarafından bulunan yazıyı geliştirmek için çalışmıştır. Hititlerde hiyeroglif adında yazının gelişmesini sağladı. Tarihte bir çok medeniyet tarafından geliştirilen yazı bugünkü halini almıştır.

Yazı insanlık tarihi için önemli icattır. İnsanlar öğrendikleri bilgileri ve kayıtları koruma altına alabilir olmuştur. O dönemin alim insanları çalışmalarını kayıt altına almıştır. Sosyal yaşamlarına dair bilgileri de kayıt altında tutmuştur. Bugün gün yüzüne çıkan kil tabletler, parşömenlere yazı hakkında bilgilere ulaşılabiliyor. Mısırlılar tarafından papirüs kağıtları kullanılarak yazılar taşınabilir olmuştur. O dönemin önde gelen insanları hakkında bir çok yazı bulunmakta.

Eski çağlardan günümüze ulaşan kil tablet ve papirüslerde yer alan bilgilerden yararlanılmakta. Başta tarih olmak üzere bir çok bilim geçmişe dair bilgileri araştırmaya devam ediyor. Elde edilen kanıtlar sayesinde insanların günlük hayatları, dini inançları, yönetim şekilleri hakkında bilgilere ulaşılmakta. O dönemde yazılan her bilgilere günümüze ulaşılır olmuştur.

Yazının icadının en önemli faydası bilgilerin ve araştırmaların kaybolmamasıdır. İnsanlar nesilde nesle araştırmalarını aktarmıştır. Bir sonraki bilim insanları eski bilgilerden yararlanarak daha ileriye taşımıştır.

yazi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu