Okul

Zekat Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Zekat vermek, insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışmayı geliştiren davranışlardır. Malı mülkü yerinde olan insanlar ihtiyacı olan insanlara dini kurallar çerçevesinde yaptığı yardımlardır. Toplumsal dayanışmayı sağladığı gibi yardımlaşmanın da büyümesini sağlamaktadır. Müslüman bir kimse malının 1/40 zekat vermekle yükümlüdür. Her yıl olduğu gibi malından bir kısmını ihtiyacı olan insanlara vererek yardımcı olur.

Zekat, herkese verilmez örneğin eş, çocuk, anne, baba gibi kişilere verilmez. İhtiyacı olan kişilere verilmelidir. Yakın akraba olsa dahi ihtiyacı varsa verilebilir. Bu kişilere verilecek zekatlar manevi ve maddi olarak ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Yakın akrabalar arasında ihtiyacı olan yoksa eğer ikinci dereceden akrabalara, bulunmuyorsa eğer komşu ve tanıdık birisine verilebilir.

Hayır kurumu, mescid, cami, köprü ve temlik bulunmayan şeylerin inşa ve tamirine zekat verilmez. Ancak fakir birisine zekat veripte o kişinin bu parayı bu yolda harcaması mümkün olur. zekat verirken fakire temlik edildikten sonra, o fakirin baskı ve zorlama altında kalmadan o kuruma veya vakfa hibe edebilir. Kendi rızası ile vermesi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu