Okul

Hangi Doğal Afetlerin Meydana Gelmesinde İnsanların Etkisi Vardır

Yeryüzündeki bir çok doğal afetin meydana gelmesinin ardında sadece doğal nedenler yoktur. İnsanlara bağlı olarak gerçekleşen doğal afetlerin sayısı oldukça fazladır. İnsanlar üzerinde etki yaratarak canlı yaşamının etkilenmesi kaçınılmaz hale gelebilmektedir. Doğal afetler insan yaşamında kalıcı izler bırakır.

İnsanlardan dolayı olarak meydana gelen doğal kaynaklar önemli rol oynar. İnsanların etkili şekilde sebep oldukları afetler deprem, sel, erozyon olduğudur. İnsanlar bu afetlerde yeryüzünde yaptıkları çalışmalar, düzenlemeler ve bitki örtüsüne verdikleri zarara bağlı ortaya çıkar. Dikkatsizlik sonucunda doğal afetlerin artarak insan yaşamındaki olumsuzluklar çoğalır.

Sel felaketi insanların yerleşim yerlerinin su ihtiyacını karşılamak için yapay baraj ve göletlerden kaynaklanır. Sağanak yağışla yağmur suları artarak suyu tutan barajdan su bırakıldığı zaman ortaya çıkar. Yoğun şekilde akan su yerleşim yerlerinin su altında kalmasına neden olmaktadır.

Sağlam zemine sahip olmayan yerlere yapıların yapılması sarsıntılar sonucunda yıkılmalarına neden olur. Erozyon ormanların insanlar tarafından tahrip edilmesi sonucunda ortaya çıkan doğal afettir. Yeşillik alanların yok olması beraberinde toprağın erozyona uğramasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu